Ręce precz od moich spodni

To chyba najlepiej dopasowany do tekstu początek i wyjątkowo idealnie pasujący tekst do czasu. Na pewno część z Was usłyszała w minione święta od babci, cioci, mamy, kuzynki, nauczycielki z liceum najcudowniejsze pytania podkreślone najgłupszym z możliwych uśmiechów: “A Ty? Kiedy planujesz dziecko? No zobacz jak Ci ten bobas pasuje, na co Ty jeszcze czekasz, przecież jesteście już tyle lat po ślubie? Ślicznie wyglądasz, promieniejesz i buzia Ci się zaokrągliła – chyba chcesz nam oczymś powiedzieć?”

WTF?

Czy tylko ja jestem dziwna i wydaje mi się, że to co w moich majtkach jest moją sprawą?

Po pierwsze, posiadanie dzieci to indywidualne decyzje i historie każdego człowieka.

Drugie, każda kobieta ma swoją lub zna taką historię innej kobiety i powinna zdawać sobie sprawę, że wścibskie pytania mogą być bolesne.

Trzecie żyjemy w XXI wieku – kobiety wychodzą na ulice, manifestując walczą o prawo do decydowania o sobie, również po to by nie zatruwać sobie wzajemnie życia idiotycznymi pytaniami.

Żaden mężczyzna, nigdy nie zapytał mnie o moje plany związane z dzieckiem.

To chyba nie tylko kwestia różnicy między pokoleniami, środowiskami czy miejscem zamieszkania. Co więc robi dziewczynom papkę z mózgu? Wczoraj wroga prokreacji, dziś “każda prawdziwa kobieta musi poznać ten ból i smakmacierzyństwa” i “życie bez dzieci nie ma najmniejszegosensu.” Niedawno miss fit, a nagle “…co Ty możesz wiedzieć, nigdy nie rodziłaś, nie da się wrócić do figury sprzed ciąży”. O ironio!

Z drugiej strony widzę narzekanie na trud macierzyństwa. To ja mam fajnie bo mogę się wyspać, wyjść na randkę z mężem, coś zaplanować, mieć czas dla siebie, wyjechać na wakacje, bo “jak już się dziecko pojawia to jest koniec wolności”. Więc o co chodzi – błogosławieństwo czy kara? Czy to jest obowiązek? Jakaś patriotyczna misja? A może jedynie presja otoczenia? A może modny stan? Dlaczego bez dzieci jestem egoistką i karierowiczką?

Tak, nie mam dziecka i nie znam tego wyjątkowego uczucia. Nikt nie zna też mojej historii i nie ma prawa naruszać moich dóbr osobistych. Uczę się nie udzielać wymijających odpowiedzi. To trudne, ale jeżeli macie podobnie, zastanówcie się czy warto grać w grę głupich uśmieszków.

To tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Nie chcesz wścibskich pytań, powiedz to wprost.

Zanim zadasz intymne pytanie, pomyśl, czy chciałabyś, aby ktoś zaglądał w Twoje majtki.

Przeżyjesz bez tej wiedzy, a jak “ONA” będzie chciała coś powiedzieć, zrobi to kiedy Ci zaufa.

Dziewczyny pomóżmy sobie same. Nie wpychajcie innych w poczucie winy, a przede wszystkim NIE pozwólcie wcisnąć go sobie!

P.S. Dziękuję za troskę, u mnie dobrze 😉

 

 

4 Comments

  1. Nie jestem jeszcze mężatką, ba! nawet nie mam chłopaka, ale za to mam Babcię 😉 jeszcze dawno, bo jakieś pół orku temu przed 22. urodzinami Babcia mówiła mi, że nie czas na chłopaka, bo to za wcześnie, bo siamto. Jakiś tydzień po urodzinach usłyszałam (nie bezpośrednio) od Babci, że już mam te 22 lata i to czas, żeby mieć jakąś sympatię, bo inaczej mogę zostać starą panną. Sugestia nie trafia do mnie prosto od Babci, więc ją najzwyczajniej w świecie zignorowałam. Wczoraj Babcia zasugerowała, że jestem zakochana i musiałam mocno się natrudzić, żeby jej wytłumaczyć, że nie, nie jestem zakochana (bo już wg Babci powinnam mieć kogoś, bo to ten czas). Mimo że nie jestem ani po ślubie, ani po 30stce, to doskonale rozumiem jak może zdenerwować to pytanie. Za każdym razem dla kogoś będzie “za wcześnie”, “za późno”. “za…..”. Nie wiem dlaczego w naszym kraju zwłaszcza strasze pokolenie ma tendencję do tego pytania, bo muszą zaspokoić swoje wizje, które mają dla kogoś przygotowane. Nie widzą często ile bólu mogą zadać tym “niewinnym” pytaniem, bo to przecież naturalne, że kazda kobieta po ślubie powinna mieć już dzieci…
    Dziękuję za ten artykuł i ściskam serdecznie! 😊

  2. Masz rację, to właśnie kobiety zadaja niezręczne pytania. Właśnie mi uświadomiłas, że żaden facet nie pytał dlaczego mamy tylko syna, kiedy planujemy dziecko, na co czekamy itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Miesięczny przegląd SPA

WYWIAD z 2Legs2Long ;-)