Jak być lepszym człowiekiem?

Małe kroczki

Każdego dnia staram się być odrobinę lepszym człowiekiem. Myślę, że się ze mną zgodzisz, że nie ma na to jednej, sprawdzonej recepty. Psychologowie, mentorzy, liderzy w rozwoju osobistym zachęcają, aby przeanalizować swoje otoczenie i wykluczyć z niego energetycznych wampirów.

Zgadzam się z tym, ale prawda jest taka, że nie masz czarodziejskiej różdżki i nie uda Ci się ich usunąć ot tak.

Wredna “Kryśka” z HR… możesz ją omijać, ale jesteście zatrudnione w jednej firmie, więc albo nauczysz się z nią żyć albo możesz wybrać inną firmę, w której i tak nie będziesz miała wpływu na dobór współpracowników. Destrukcyjni rodzice, którzy non stop, mówią Ci jak masz żyć, albo pożyczają od Ciebie pieniądze…

Proces ograniczania toksycznych kontaktów może być długotrwały, ale w perspektywie daje świetne efekty, oszczędza energię, eliminuje z Twojego życia cudze, problemy. Musisz do tego dojrzeć sama, oraz dokonać mądrych wyborów.

O tym jak ograniczyć toksyczne relacje na moim przykładzie, napiszę oddzielny tekst. Napiszę również dlaczego uważam się za dobrego człowieka.

“Man in the mirror” utwór, mojego niegdyś wymarzonego męża 😉 Michaela Jacksona, jest inspiracją tego tekstu, dlatego zanim wprowadzę Cię w sprzątanie relacji, zaczynam od siebie.

Na początek małe kroczki, na które możesz pozwolić sobie od razu po przeczytaniu tego tekstu, w każdej relacji.

Moim sprawdzonym sposobem, jest mówienie szczerych komplementów. Przyznaj, że sama lubisz je słyszeć. Ja słyszę i czytam komplementy od Was i za każdy jestem po stokroć wdzięczna, bo dają mi ogromną moc. Później staram się Wam ją oddać i przenoszę na wszystkich, których mam wokół siebie. To miłe, kiedy ktoś wchodząc do biura mówi do Ciebie: “Cześć! Ale masz dziś świetną marynarkę”.

Zacznij od drobnostek i zobaczysz jak to cudownie działa.

Jeśli stoisz na przystanku i widzisz dziewczynę w bajecznie pięknej sukience, powiedz jej to! Zwłaszcza z ust kobiety, prawdopodobnie będzie to dla niej bardzo budujące, a być może najmilsze co spotkało ją tego dnia! Kobiety są dla siebie wzajemnie najbardziej bezlitosne, dlatego nie kreuj w sobie negatywnych myśli, wystrzegaj się zazdrości. Szczerym komplementem, obdarzam ludzi na co dzień i nigdy nie spotkałam się z negatywnym odbiorem. Polecam! Oczywiście bez przesady. Jeśli będziecie komplementować jedną osobę codziennie, będzie to co najmniej dziwne. We wszystkim zachowujemy umiar.

Przypomnij sobie o drobnych odruchach bycia uprzejmym.

Kultura osobista (przywitanie, pożegnanie, uśmiech, skinienie głową, kontakt wzrokowy). Poznajesz sąsiada na klatce schodowej, dlaczego więc za bramką osiedla jest Ci zupełnie obcy? Być może to moje wypaczenie zawodowe, ale jak czyjaś twarz wydaje mi się znajomo to szczerzę się do niej i kiwam głową tak na wszelki wypadek 😉

Kiedy ostatni raz przepuściłaś w kolejce osobę, która stała za Tobą z maks 3 rzeczami? Ja to robię dość często, a ludzie są w takim szoku, że albo proszą o powtórzenie, ale dziękują 10 razy, jakbym im co najmniej córkę z pożaru uratowała.

Rozglądaj się i obserwuj co się dzieje dookoła. Zawsze możesz zareagować i wnieść dużo dobrego. Kręgosłup Ci nie pęknie, kiedy podniesiesz tę plastykową butelkę, która leży pod drzwiami, gdy wysiadłaś z auta na parkingu. Pewnie to nie Ty ją tam rzuciłaś, ale możesz być LEPSZA i ją podnieść. Nie jestem fanką nachalnej edukacji wśród chamstwa, ale jak widzę kogoś rzucającego śmieć na ziemię, grzecznie i troską informuję go, że prawdopodobnie zgubił coś wartościowego 😉 i najczęściej po to wracają.

Natura Mazur

Czas jest aktualnie najcenniejszą walutą.

Dlatego dziękuję Ci, że poświęcasz go na przeczytanie mojego wpisu, który mam nadzieję, jest dla Ciebie wartościowy. Tak samo poświęć czas innemu człowiekowi. Wysłuchaj go i nie oceniaj. Jeśli masz dobrą radę, możesz, ale nie musisz się nią podzielić, bo to sam fakt i czas w którym, druga osoba może Ci się wygadać będzie miał największe znaczenie.

Zastanów się przez chwilę, kiedy ostatnio dostałaś niespodziewanie prezent? Nie mówię o Twoich urodzinach czy świętach. Myślę o drobnostce, którą dostałaś od koleżanki z biura obok. Kiedy przyszłaś do pracy na Twoim biurku leżał śmieszny ołówek z jednorożcami i doczepioną karteczką miłego dnia! Fajne prawda? Od razu pojawia się uśmiech na twarzy. Chciałabyś dostać jakąś niespodziankę? A Ty kiedy zrobiłaś komuś niespodziewany upominek, lub chociaż przykleiłaś karteczkę z uśmiechem do czyjegoś monitora?


 

Wszystko to o czym wspominam powyżej nie zadziała, jeśli nie zadbasz o najważniejszą osobę – o siebie! Nie szczędź sobie dobroci. Dbaj o siebie, swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Doceniaj za małe sukcesy. Twoja radość, szczęście dadzą Ci moc, aby zarażać innych.

Muszę oczywiście dodać, że mi samej nie jest łatwo. Jestem tylko człowiekiem, ale tak jak pracuje nad sobą chciałabym, abyście Wy również stawiały małe kroczki w byciu lepszą. Razem będzie nam łatwiej. Może już widzisz wśród najbliższych kilka osób, z którymi podzielisz się tym tekstem? Zrób to i razem wymieńcie się pomysłami na takie drobiazgi, a potem koniecznie napiszcie mi proszę, jak to wpłynęło na Wasz dzień i Wasze relacje. Już nie mogę się doczekać! 🙂

 

 

Pompeje

Jak ograniczyłam toksyczną relacje?