5 razy dlaczego chce zostać psychologiem

O metodzie “5 why“ słyszałam już jakiś czas temu, ale nigdy nie zastanawiałam się nad potrzebą zastosowania dla siebie. Może nie wszyscy o niej słyszeli, dlatego postaram się maksymalnie streścić. Metoda “5 why” po polsku “5 razy dlaczego” jest prostym narzędziem, stosowanym do rozwiązywania problemów, poszukiwania motywów, celu działań, ułatwia zrozumienie źródła problemu lub zjawiska. Nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Zadawanie pytań “dlaczego” ma skłaniać do analitycznego myślenia i samodzielnej identyfikacji problemu. Są oczywiście reguły i wskazówki, których warto się trzymać, aby nie doprowadzić do frustracji i odpowiedzi typu “bo tak”.

Przespałam się z tematem i postanowiłam zadając sobie pytania, wrócić do motywacji istnienia mojego bloga.

Prowadzę bloga, na który poświęcam swój wolny czas.

1. Dlaczego?

Ponieważ sprawia mi przyjemność, a zwłaszcza kiedy dostaję wiadomości od ludzi, którym moje teksty w jakiś sposób pomagają.

2. Dlaczego sprawia mi to przyjemność?

Ponieważ wtedy wiem, że utożsamiają się z moimi historiami i często odnajdują podpowiedzi dla siebie.

3. Dlaczego się z nimi utożsamiają?

Ponieważ moje historie są prawdziwe, pochodzą z codziennego życia. Dzielenie się nimi, pomaga również mi.

4. Dlaczego mi to pomaga?

Ponieważ czuję się odpowiedzialna za to, żeby wnioski płynące z sytuacji, którymi dzielą się ze mną ludzie z mojego najbliższego otoczenia, wpłynęły pozytywnie również na innych.

5. Dlaczego inni dzielą się ze mną swoimi przeżyciami?

Ponieważ jestem pełnym empatii słuchaczem, dobrym analitykiem myśli i motywów oraz cieszę się ich dużym zaufaniem. Brakuje mi tylko dyplomu psychologa, który da mi również formalny mandat do tego co robię.

I slept with that and decided to ask myself questions, which will make me return to the motivation of my blog.

I spend my free time to run a blog.

1. Why?

Because it makes me happy, especially when I get messages from people for whom my texts are in some way helpful.

2. Why does it please me?

Because then I know that they identify with my stories and often they find hints for themselves.

3. Why are they identifying with the my stories?

Because my stories are real, they come from everyday life. Sharing them also helps me.

4. Why does it help me?

Because I feel responsible to positively influenced the others by conclusions, from the situations that people in my close environment share with me.

5. Why do others share their experiences with me?

Because I am an empathic listener, a good analyst of thoughts and motives, and I earned their trust. I only lack the diploma of a psychologist, which would give me a formal mandate to do what I do.

Możecie wierzyć lub nie, ale dzięki tej krótkiej analizie doszłam do wniosku, że powinnam iść na studia psychologiczne.

Trzymajcie kciuki, aby mój zapał nie wygasł. Wówczas moje teksty będą dla Was jeszcze większą wartością, popartą profesjonalną wiedzą.

Już nie mogę się doczekać i zabieram się do poszukiwania najlepszej dla mnie oferty. Nieprzypadkowo, chcąc poczuć bliskość nadchodzącej przygody, dzisiejsze zdjęcia zrobiłam w ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego 😉

You can believe it or not, but thanks to this brief analysis I came to the conclusion that I should go to study psychology.

Keep your fingers crossed so that my enthusiasm stays. Then my texts, supported by professional knowledge, will be even more valuable to you.

I can’t wait and I am looking to find the best offer for me. Intentionally, wanting to feel the atmosphere of upcoming adventure, today I took photos in the gardens on the roof of the Library of University of Warsaw 😉

Chciałam Wam tylko pokazać, że warto stosować tę metodę w życiu prywatnym i zawodowym, w każdej sytuacji, w której sami zastanawiacie się nad motywacją tego co robicie. Nie musicie dzielić się wnioskami z nikim innym. Najważniejsze, żebyście widzieli sens w działaniu lub rozwiązanie problemu. Bądźcie szczerzy, obiektywnie szukajcie rozwiązania, zamiast szukać winnego.

Jesteś dla siebie najlepszym lekarzem z jakim mogłaś umówić wizytę.

I just wanted to show you that it is worth using this method in private and professional life, in every situation in which you are wondering about the motivation of what you are doing. You don’t have to share your conclusions with anyone else. The most important thing is that you see the sense in action or solve the problem. Be honest, objectively seek a solution instead of trying to blame someone else.

You are the best doctor for yourself with which you could make an appointment.

4 Comments

  1. Nie polecam SWPS-za drogo biorą ale może znajdziesz jakis Uniwersytet lub uczelnię,gdzie możesz łączyć studia i jednocześnie rozwijać swoje pasje jednocześnie nie dawać za dużo kasy uczelni,która powoduje,że absolwenci SWPS kończą jak Kasia Cichopek,która tę uczelnię kończyła.
    Moim zdaniem piszesz bardzo życiowe i motywujące notki,które pozwalają między innymi wyjśc z cienia wysokim dziewczętom takim jak my.
    Pozdrawiam 😊

  2. Hej! Bardzo mi miło. Przede wszystkim dziękuję za pozytywne słowa. Takie komentarze motywują mnie do dalszego pisania ;-D Jestem bliska decyzji 😉 dzięki za podpowiedzi! Pozdrawiam P.S. Cichopek kończyła SWPS? Nie wiedziałam … ;-P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 faktów o mnie

Jakie wesele, duże czy małe? Jak ja to zrobiłam